Byznysmen Jan Palaščák zahajuje novou expanzi v české i evropské energetice. Původní zaměření jeho firemní skupiny Amper na energetické úspory, lokální zdroje energie a meteorologické předpovědi pro energetiku chce rozšířit o investice do fotovoltaických elektráren. V první fázi se zaměří na Polsko.

Jak uvedl Palaščák při dnešním setkání s novináři, investice do fotovoltaiky bude mít na starosti firma Amper Asset Management. Tu vlastní Palaščák napůl s Janem Ondřichem, který bude firmu manažersky vést. První chystaný projekt – desetimegawattová solární elektrárna v Polsku – již má první potřebná povolení a nyní je ve fázi územního řízení. Celkem chce tato firma na polském území postavit solární parky o celkovém výkonu až 450 megawattů.

Jan Palaščák vystudoval ekonomii (národní hospodářství – hospodářskou politiku), filozofii a politologii na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2011 založil obchodníka s elektřinou a plynem Amper Market, který se postupně zařadil až na 5. příčku mezi dodavateli elektřiny českým zákazníkům. V roce 2018 Amper Market prodal. Nyní pokračuje v podnikání v decentralizované energetice pod hlavičkou Amper Holding. Foto: Amper Holding

Zajímavostí může být, že se Amper Asset Management nebude ucházet o dotační podporu z Modernizačního fondu ani v rámci systému aukcí nových výrobních kapacit. Odběratelem vyrobené energie mají být průmyslové či jiné velké podniky, které nakoupí zelenou elektřinu v režimu PPA kontraktů. Zájem o takové nákupy v poslední době roste. Podniky tím posilují svou „zelenou image“ a navíc si pořídí elektřinu levněji, než se současná cena na energetických burzách.

Spolu s rozšířením aktivit posiluje skupina Amper také personálně. Mezi hlavní posily patří již zmíněný Jan Ondřich. Ten v minulých letech pracoval jako analytik ve firmě Candole Partners a zviditelnil se studiemi, které dokazovaly nevýhodnost investice Skupiny ČEZ do třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Ondřich má podobně jako Palaščák blízko k České pirátské straně, která jej dosadila do dozorčí rady společnosti Pražská energetika holding.

Další známou posilou v barvách Amper Holdingu je bývalý vedoucí pracovník Energetického regulačního úřadu Rostislav Krejcar. Ten na úřadě pracoval již v době před personálními čistkami předsedkyně Aleny Vitáskové, v letech 2018 až 2020 se vrátil v pozici člena pětičlenné Rady ERÚ. Podle informací Ekonomického deníku má Krejcar v Amper Holdingu pozici ředitele pro legislativu a public affairs.

V současnosti je v rámci holdingu Amper nejvýznamnější společností Amper Savings, která se zabývá energetickými úsporami v průmyslových podnicích, nemocnicích, vysokých školách či budovách v majetku měst. Postupně se rozvíjí také podnikání dceřiné firmy Amper Meteo, která bude v letošním roce podle vyjádření Jana Palaščáka prvně v zisku. Mezi další firmy ve skupině patří Amper Industry, Amper Generation a také projekt virtuální měny v roli „odpustků za emise oxidu uhličitého“ CO2IN.

Mohlo by vás zajímat

Naopak již do Palaščákovy firemní skupiny nepatří dodavatel elektřiny Amper Market. Tuto firmu v létě 2018 prodal skupině Bohemia Energy kontroverzního podnikatele Jiřího Písaříka. Jedná se o jedinou z Písaříkových energetických firem, která zatím nezkrachovala a pokračuje v dodávkách energie zákazníkům. Jan Palaščák se od současného podnikání Amper Marketu distancuje a nemá s ním (kromě slova Amper v názvu) nic společného.

David Tramba